סרגיי ריכטר, קלע אולימפי

אני סרגיי ריכטר, בן 32, נשוי ויש לנו תאומות קטנות, אבל ספורטיביות, ואני אחד הקלעים הטובים בעולם בירי ברובה אויר מ-10 מטרים. לפעמים גם הכי טוב בעולם.
גדלתי בבית ספורטיבי עם אבא מתאבק ואמא מחליקה אומנותית. הגעתי די במקרה בגיל מאוחר למועדון קליעה ברחובות. לא ידעתי אז שזה יהיה מהלך חיי ואגיע לרמה אולימפית, אבל זה מה שקרה.
השתתפתי כבר ב-3 אולימפיאדות החל מלונדון 2012, ריו בברזיל 2016 ובטוקיו ממש עכשיו.
הכישרון שלי בא לידי ביטוי במספר תחומים אבל הבסיס הוא זמן ההשהיה בין ההחלטה ללחוץ על ההדק ועד ללחיצה. זה משתנה בין בני אדם, אבל אצל הקלעים זה נקרא טיימינג, פשוט באותו רגע. בלי זה, קשה מאוד להיות קלע טוב.
הספורט שלי הוא מאוד מנטלי ודורש שילוב של נוקשות עם גמישות ביכולת של הגוף לשאת את משקל הרובה לאורך זמן. גם החליפה וגם הנעליים לא מספיקים כדי לאזן ונדרשים למעשה סט שונה של שרירים כדי להגיע לאותה תנוחה שמאפשרת ירי מדוייק.
אני תמיד יורה בהזדמנות הראשונה שהכוונת על מרכז המטרה. הפעם השניה תהיה גרועה יותר מאשר הראשונה ולכן תמיד חייבים לירות בניסיון הראשון.
יש לי הרבה כלים וטקסים שפיתחתי עם השנים כאשר אני נכנס לאימון או לתחרות. הדרך להשיג את הריכוז הנדרש. לכל אחד יש את השיטה שלו. אני למשל ממלא מנדלות אם אני מרגיש שאני לא באיפוס או מוסח.
מאחר שיש לי רישום מדוייק על האימונים ואורח חיי אני מגלה חיבורים מוזרים בין עולמות שלא בהכרח קשורים. כך למשל אם אוכל ביצה בבוקר אשיג תוצאה טובה יותר באימון. למה? לא בטוח שאני יודע, אבל לפחות אפשר להיות עקביים בנושא.
להיות ספורטאי אולימפי אומר שזה הדבר היחיד והמרכזי שעושים בחיים. זה אימונים כל היום, כל יום. זה דיוק בתזונה ובמשקל ומציאת האיזון בין כח וגמישות – לא להיות נוקשים מידי ולא להיות רכים מידי. זה כמובן הרצון לנצח ולהגיע לבסוף למדליה האולימפית. זה לא משנה המדליות שלי באליפויות אירופה או סבב גביע העולם, יש רק מדליה אחת חשובה והיא באוליפיאדה. סדר היום והתחרויות בהן אני משתתף נקבעים שנה מראש.
לפני מספר שבועות, הגעתי למקום החמישי בסבב גביע העולם בקרואטיה. הקטע היה לא רק בתחרות אלא גם בעובדה שאיבדתי את הסים הישראלי שלי.
אז לא במקרה אני אחד הספורטאים היחידים בעולם (אם לא הקלע היחיד) שהתמונה שלו מודפסת על גבי סים של מפעיל סלולארי – סלקט תקשורת. הפעם מה שעשיתי היה להוריד את יישום המספר הנוסף – Secnum – ולנייד את המספר שלי אליו.
היישום מאפשר לי להפעיל את המספר הישראלי שלי כאשר אני בחו״ל – בין אם זה בקרואטיה ובין אם ברוסיה או בכל מקום אחר באירופה – על גבי הסים המקומי של אותה מדינה. פתרון מדוייק ופשוט.